Półka na wino do lodówki – do czego się przyda?

Półka na wino do lodówki

Wino musujące (więcej dowiesz się o nim tu: https://naszewino.pl/wino-musujace) należy do jednych z najbardziej wrażliwych trunków. Nawet przechowywane w dobrych warunkach, potrafi szybko stracić na jakości. Dlatego każdy smakosz powinien wiedzieć, jak w dobry i bezpieczny sposób przechowywać wino. Możesz zapomnieć o zakurzonym kredensie, bo półka na wino do lodówki sprawdzi się po prostu lepiej – zarówno w dekoracji, jak i w smaku. Jesteś zainteresowany? W takim razie zapraszamy do lektury. Na zdrowie!

Gdzie trzymać wino musujące w mieszkaniu?

Z winem, tak jak z każdym alkoholem, należy obchodzić się ostrożnie. Nie chodzi tutaj jedynie o specjalnych pomieszczeniach, ale też o odpowiednie warunki. A to właśnie wina musujące nie wybaczają żadnych błędów – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać je w domu. Najodpowiedniejszym miejscem do przechowywania wina są lodówki – tak nakazuje nie tylko logika, ale również jest to jak najbardziej wskazane dla czerwonego trunku. Wina musujące trzeba utrzymywać w chłodzie, a najlepiej między 6 a 9°C.

Niektórzy mogą też zdecydować się na trzymanie wina w piwniczce. Aktualnie jednak trudno jest sobie wyobrazić przygotowanie całego pomieszczenia tylko i wyłącznie do przechowywania kilku butelek. Nie każdy ma też do tego warunki, ale z drugiej strony chyba każdemu z nas zależy na tym, aby to właśnie nasze wino zachowało wszystkie swoje walory na jak najdłuższy czas. Dlatego i tutaj wygrywa lodówka – kluczem jest jednak przygotowanie do przechowywania w nim ulubionego wina musującego.

Przygotuj lodówkę na wino musujące!

Wiadomo, lodówka lodówce nierówna, jednak obecnie na rynku istnieje wiele różnorodnych półek na wino do lodówki, które można bezproblemowo dopasować do modelu swojej lodówki. Z łatwością można znaleźć nawet uniwersalne półki, które bez kłopotu zmieszczą się w każdej lodówce. Tak czy siak pewne jest to, że taka półka na wino do lodówki może znacznie ułatwić Ci organizację miejsca. A jeśli chcesz czymś zapełnić niewykorzystany obszar w lodówce, to tym bardziej powinieneś zdecydować się na tego rodzaju półkę. A to nie wszystko.

Półkę na wino możesz śmiało umieścić wybranym przez siebie miejscu. Trzeba powiedzieć też, że półki na wino umożliwią Ci bezpieczne i szybkie zawieszenie butelek. Przy zaledwie kilkucentymetrowej wysokości półka może pomieścić nawet do trzech optymalnych butelek lub po prostu sześć mniejszych. To doskonały sposób na bezinwazyjne przechowywanie wina i jego jednoczesne chłodzenie – efekt na pewno będzie robił wrażenie.

Półka na wino do lodówki – jakie są rodzaje?

Najczęściej możesz spotkać się z dwoma rodzajami półek na wino. Najpopularniejsza jest:

  • Półka na wino na całą szerokość komory,
  • Półka na wino na część szerokości komory.

Wybór zależy od Ciebie i od Twoich potrzeb, jednak przy ostatecznej decyzji zwróć uwagę na liczbę leżników. Jest to podstawowa różnica między rodzajami stojaków i półkami na wino. Liczba leżników oznacza liczbę butelek, które pomieści półka. Najtańsze i jednocześnie najmniejsze półki zmieszczą tylko jedną butelkę, natomiast te najdroższe i największe nawet do kilkudziesięciu butelek. Wachlarz możliwości jest zatem bardzo szeroki – podobnie jak lodówka, którą będziesz musiał posiadać w przypadku zdecydowania się na ostatnią opcję. Początkującym zaleca się jednak półkę z miejscem do czterech butelek wina.

Czy wino musujące zepsuje się w lodówce?

Niestety tak. Istnieją dwa powody, przez które otwarte wino musujące traci na swoich walorach. Jest to wystawienie wina na długi kontakt z tlenem i z bakteriami znajdującymi się w butelce. Bakterie gromadzące się w otwartej butelce mogą przekształcić alkohol w kwas octowy. Spowodują przez to, że całe wino po prostu skwaśnieje. A z kolei kontakt wina z powietrzem prowadzi do procesu utleniania, a to powoduje utratę koloru i smaku napoju.

Warto zwrócić uwagę, że to właśnie wina musujące mają najkrótszy czas spożycia. W związku z tym nawet szczelne zamknięcie korkiem i umieszczenie w lodówce spowoduje, że wino musujące wytrzyma maksymalnie pięć dni. Dlatego rada jest prosta – nigdy nie przechowuj raz otwartego wina zbyt długo!Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top