Plastik to tworzywo wygodne w użytkowaniu i bardzo praktyczne. Jednakże, tak jak każdy inny produkt i on ma swoje wady. Z czasem zaczyna tracić swoją biel. W artykule zostało zawartych kilka sposobów na to, jak wyczyścić zżółknięty plastik (więcej o tym także tu: https://przewodnikpanidomu.pl/jak-wyczyscic-zzolkniety-plastik/) ram okiennych, czy też mebli ogrodowych.
Zżółknięty plastik – co zrobić przed właściwym wybielaniem?
Przed sięgnięciem po typowe wybielające produkty, warto najpierw gruntownie umyć powierzchnię, aby przekonać się, ile faktycznie zostało obszaru z trudniejszym, żółtym odcieniem plastiku. Być może okaże się, że gruntowne mycie rozwiąże problem lub go skutecznie zminimalizuje. Wystarczy do tego woda, płyn do mycia naczyń lub uniwersalny płyn czyszczący, gąbka i chęci do pracy. Jeśli zżółknięty plastik jest już wstępnie czysty, można zająć się właściwym wybielaniem.
Czy sposoby naturalne są w stanie wybielić zżółknięty plastik?
Borykanie się ze zżółkniętym plastikiem jest dziś czymś naturalnym, ale mając pod ręką kilka rzeczy i świadomość, że po ich użyciu trzeba trochę poczekać, możemy uratować sytuację. Jednym ze sposobów jest użycie cytryny. Jeśli posmarujemy powierzchnię kwaśnym sokiem, odczekamy kilka minut i umyjemy ją dokładnie, może się okazać, że powierzchnia odzyskała dawny odcień bieli. Jeśli to nie pomogło, można dodać soli i delikatnie, powoli wyszorować zżółknięty plastik raz jeszcze. To powinno dać dobry efekt. Inny, mocniejszy sposób to kwasek cytrynowy i soda. Po połączeniu ich z wodą otrzymamy pieniącą się, żrącą papkę, którą należy nałożyć na czyszczoną powierzchnię, jednak tylko po ówczesnym założeniu rękawic ochronnych. Taka mieszanka szybko rozjaśni brudny film na plastiku, a później wystarczy przeszorować powierzchnię twardą gąbką i obejrzeć efekt swojej pracy. Jeśli jednak nie interesuje nas czekanie i nie bardzo chcemy używać takich produktów, warto wykorzystać wodę utlenioną w płynie. Dostaniemy ją w hurtowniach kosmetycznych. Celujmy w 12%, bo to da najszybszy efekt. Wystarczy posmarować zakupionym kremem zżółknięty plastik, a następnie dokładnie umyć go, na przykład płynem do mycia naczyń. Dobrze wypłukany przedmiot powinien bardzo szybko odzyskać swój kolor.
Skuteczne środki chemiczne na zżółknięty plastik
Jeśli interesuje nas znacznie szybszy efekt, a czyszczenie środkami naturalnymi kojarzy nam się jedynie z ciężką pracą, warto skorzystać, chociażby z płynu do dezynfekcji toalet. Jak wyczyścić zżółknięty plastik chemią? Oczywiście w tym przypadku rękawice ochronne to podstawa, ale istotna jest też druga kwestia. Otóż plastik plastikowi nierówny, a taka chemia jest dosyć mocna. Sprawdźmy więc efekt w miejscu, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Tak na wszelki wypadek. W hurtowniach chemicznych można dostać również środki dedykowane do mycia właśnie takiego plastiku. Zwykle w sprayu. Taki środek też warto sprawdzić na niewidocznej części produktu, aby nie mieć wątpliwości co do efektu działania. Zawsze w pierwszej kolejności posługujmy się tak zwanym ograniczonym zaufaniem do danego specyfiku, ponieważ każde zabrudzenie może wynikać z czego innego, a każda powierzchnia plastikowa może być zwyczajnie inna.
Zżółknięty plastik – co zrobić po wyczyszczeniu powierzchni?
Jeśli uzyskaliśmy zadowalający efekt wybielenia i nasz zżółknięty plastik zniknął, warto pomyśleć o częstszym czyszczeniu lub też, w miarę możliwości, oddaleniu przedmiotu od źródła światła. Czasami już tylko to wystarczy, aby efekt zachować na dłużej. Zaniedbywanie regularnego mycia może się przyczynić do trwałego uszkodzenia powierzchni plastikowej, którą później trudno będzie doprowadzić do porządku.
W sklepach dostępne są też preparaty, które jako impregnaty lub środki zabezpieczające sprawią, że nasza powierzchnia nie zmieni się zbyt szybko ponownie w zżółknięty plastik. Warto pomyśleć o tym, szczególnie gdy nie możemy schować naszych ram okiennych przed słońcem, a meble ogrodowe stoją na tarasie o wystawie południowej lub zachodniej. Warto sobie uświadomić ze to zapobieganie opłaca się zawsze najbardziej, bo oszczędzanie sobie pracy to podstawa. Korzystanie z środków dedykowanych chemicznych, czy też naturalnych jest uzależnione od naszych chęci i upodobań. Zawsze znajdziemy dobre wyjście.
Podobne tematy